Blood in mobiles: Short lecture with a documentary film (Krev v mobilech: krátká přednáška s promítáním)

Blood in mobiles: Short lecture with a documentary film / Krev v mobile: Krátká přednáška s promítáním

Date and time: 9. 4. 2021, 19:30 CEST

Short presentation of the event:

ENG: Rare minerals that come from illegal mines can be found in our mobile phones. In the Democratic Republic of the Congo there is, because of these minerals, one of the greatest wars since World War II. A short lecture on this problem will be complemented by a documentary film from the international festival “One World” organized by People in Need (Člověk v tísni). The lecture and the documentary will be broadcasted on the EGEA Ostrava Facebook page.

Popis události:

CZ: Přemýšleli jste někdy nad tím, co všechno se musí nacházet ve vašem telefonu, aby správně fungoval ❓ Napadlo by vás někdy, že určité materiály, mohou pocházet z nelegálních dolů, ve kterých pracují děti za nelidských podmínek ❓
Zveme vás na krátkou přednášku a případnou diskusi, kterou doplní dokument s názvem „Krev v mobilech“. Dokument bude vysílán v rámci platformy „Promítej i ty“, za kterou stojí festival Jeden Svět, který nabízí největší přehlídku dokumentárních filmů o lidských právech na světě.

Objectives: Raise awareness about illegal mining of minerals in Congo among the public. / Zvýšit povědomí o ilegální těžbě minerálů v Konžské demokratické republice v rámci veřejnosti.

Event language: Czech / čeština

Country: Czechia

City: Ostrava

The event will be: online

Link / odkaz:
Blood in mobiles will be streamed online via Facebook fanpage of EGEA Ostrava – https://www.facebook.com/events/137632734927228/.
Promítání a přednáška Krev v mobilech bude zprostředkována skrz Facebook EGEA Ostrava živým přenosem – https://www.facebook.com/events/137632734927228/.

Reference person: Daniela Kebertová

Role or Function: contact person of EGEA (member of Czech Geographical Society)

Reference Organization: EGEA Ostrava, Czech Geographical Society

Those who organize are: Students

Expected duration: around 1 hour

Share: